Advertising

Telford & Wrekin Council election: Full results ward by ward

By Dominic Robertson | Telford | Local Elections 2019 | Published:

The full results from the 2019 Telford & Wrekin Council local election.

Telford & Wrekin Council leader Shaun Davies celebrates along with Kuldip Sahota and supporters after winning the Malinslee and Dawley Bank seats

The polls closed at 10pm and counting went on throughout the night, with the results declared shortly after 5.40am.

Admaston & Bratton

  • Joan Gorse (Lab) – 186
  • Terry Kiernan (Con) – 502 – elected
  • Josh Tomlinson (Lib Dem) – 126

Apley Castle

  • Karen Blundell (Lib Dem) – 632 – elected
  • Becky Eade (Con) – 256
  • John Parkin (Lab) – 181

Arleston ward

  • Angela McClements (Lab) – 602 – elected
  • Dorothy Roberts (Con) – 139

Advertising

Brookside

  • Arnold England (Lab) – 488 – elected
  • Jackie Loveridge (Lab) – 519 – elected
  • Stuart Parr (Con) – 314
  • Ian Pryce (Con) – 189
  • Peter Roberts (Ukip) – 236
  • Shana Roberts (Lib Dem) – 270

Church Aston and Lilleshall

  • Andrew Eade (Con) – 699 – elected
  • David Ellams (Lib Dem) – 191
  • Robert Sloan (Lab) – 109

Advertising

College

  • Lee Carter (Lab) – 500 – elected
  • Eddie Lowe (Con) – 276
  • Pat McCarthy (Green) – 221

Dawley & Aqueduct

  • Kate Barnes (Con) – 748
  • Steve Barnes (Con) – 725
  • Andy Burford (Lab) – 1157 – elected
  • Concepta Cassar (Lab) – 1030 – elected
  • Stephen Dunne (Con) – 571
  • Jane Pinter (Lab) – 1212 – elected

Donnington

  • Elizabeth Clare (Lab) – 681 – elected
  • Martyn Edwards (Con) – 324
  • James Lavery (Lab) – 635 – elected
  • Philip Loughlin (Con) – 227
  • Bryan Muirden (Ukip) – 292

Dothill

  • Lisa Jinks (Con) – 202
  • John Latter (Lab) – 140
  • Karen Tomlinson (Lib Dem) – 459 – elected
  • Anthony Wood (Ukip) – 123

Edgmond & Ercall Magna

  • Stephen Bentley (Con) – 1258 – elected
  • Stephen Burrell (Con) – 1188 – elected
  • Derek Gorse (Lab) – 241
  • William McClements (Lab) – 246
  • Mark Wiggin (Lib Dem) – 274
  • Sally Wiggin (Lib Dem) – 333

Ercall

  • Miles Hosken (Con) – 567 – elected
  • Giles Luther (Lab) – 526

Hadley & Leegomery

  • Andrew Benion (Con) – 601
  • James Haigh (Con) – 522
  • Sylvia Hall (Con) – 561
  • Leon Murray (Lab) – 1319 – elected
  • Gemma Offland (Lab) – 1267 – elected
  • Malcolm Smith (Lab) – 1247 – elected

Haygate

  • John Alvey (Con) – 303
  • Graham Cook (Lab) – 401 – elected
  • Tim Wills (Indep) – 141

Horsehay & Lightmoor

  • Elizabeth Greenaway (Con) – 798 – elected
  • Raj Mehta (Lab) – 844 – elected
  • Gareth Thomas (Con) – 478

Ironbridge Gorge

  • Carolyn Healy (Lab) – 707 – elected
  • Nicola Lowery (Con) – 423

Ketley & Overdale

  • Mark Boylan (Lab) – 833 – elected
  • Eileen Callear (Lab) – 796 – elected
  • Joy Francis (Con) – 792
  • Amrik Jhawar (Lab) – 912 – elected
  • Rupal Karpe (Con) – 532
  • Andrew Morris (Indep) – 557
  • Lee Vidor (Con) – 585

Madeley & Sutton Hill

  • Graham Hossell (Con) – 688
  • Pauline Hossell (Con) – 677
  • Janice Jones (Lab) – 1072 – elected
  • Paul Watling (Lab) – 1095 – elected
  • Derek White (Lab) – 1065 – elected
  • Dave Wright (Con) – 892

Malinslee & Dawley Bank

  • Shaun Davies (Lab) – 927 – elected
  • Kuldip Sahota (Lab) – 847 – elected
  • Tammy Wood (Con) – 255

Muxton

  • William Barton (Lab) – 431
  • Nigel Dugmore (Con) – 1005 – elected
  • Adrian Lawrence (Con) – 976 – elected
  • Sophie Thompson (Lab) – 434

Newport North & West

  • Nicholas Garvey (Lib Dem) – 274
  • Bill Harper (Con) – 572
  • Tim Nelson (Con) – 802 – elected
  • Philip Norton (Lab) – 388
  • Peter Scott (Indep) – 1329 – elected

Newport South and East

  • Eric Carter (Con) – 730 – elected
  • Baden Janke (Lib Dem) – 1040 – elected
  • Tom King (Lab) – 374
  • Sarah Syrda (Lib Dem) – 690
  • Emma Thomas (Con) – 520

Oakengates and Ketley Bank

  • Nick Dunn (Ukip) – 507
  • William Gilmour (Ukip) – 465
  • Matthew Kingston (Con) – 454
  • Alan Maddy (Indep) – 398
  • Gilly Reynolds (Lab) – 979 – elected
  • Steve Reynolds (Lab) – 981 – elected
  • Hilda Rhodes (Lab) – 1078 – elected
  • Lindsey Sharratt (Con) – 488
  • Craig Triplett (Ukip) – 409

Park

  • Patricia Fairclough (Lib Dem) – 110
  • John Thompson (Lab) – 384 – elected
  • Barry Tillotson (Con) – 314

Priorslee

  • Ian Fletcher (Con) – 994 – elected
  • Veronica Fletcher (Con) – 958 – elected
  • Adrian Foster (Lab) – 592
  • Gurdip Singh (Lab) – 656

Shawbirch

  • Usman Ahmed (Lab) – 90
  • William Lowe (Con) – 296
  • Bill Tomlinson (Lib Dem) – 620 – elected

St Georges

  • Jay Gough (Con) – 462
  • Thomas Hoof (Con) – 599
  • Richard Overton (Lab) – 889 – elected
  • David Wright (Lab) – 910 – elected

The Nedge

  • John Baker (Con) – 475
  • Paul Bryant (Lib Dem) – 236
  • Robert Cadman (Con) – 437
  • Nathan England (Lab) – 880 – elected
  • Connor Furnival (Indep) – 576
  • Vanessa Holt (Lab) – 774 – elected
  • Greg Sinclair (Indep) – 502
  • Christopher Turley (Lab) – 830 – elected
  • Tom Wust (Con) – 557

Woodside

  • Rae Evans (Lab) – 418 – elected
  • Kelly Middleton (Lab) – 504 – elected
  • Alan Scott (Con) – 199
  • Greg Spruce (Lib Dem) – 227

Wrockwardine

  • Paul Davis (Lab) – 313
  • Jacqui Seymour (Con) – 555 – elected

Wrockwardine Wood & Trench

  • David Haigh (Con) – 446
  • Shirley Reynolds (Lab) – 1101 – elected
  • Charles Smith (Lab) – 976 – elected

Advertising

Top stories

Advertising

More from Shropshire Star

UK & International News